Felújítás esetén több szempontot kell átgondolni a hőszigetelés tervezése során. Viszont az új építésnél is ajánljuk a következő szempontok figyelembevételét:
- Az épületünk értékét mindig az aktuális műszaki követelmenyéknek megfelelő épületekhez fogják hasonlítani. Ezért az észszerűség határain belül érdemes tekintettel lenni a várható trendekre is. Pl. ha a következő pár évben szigorodnak a műszaki előírások, akkor érdemes már arra tervezni, hiszen az aktuális műszaki tartalommal épített házak a jövőbeni szigorúbb előírások miatt már egy szinttel alacsonyabb árazási kategóriába kerülnek majd.
- A hőszigetelés vastagságának növelése számos előnnyel jár (Lásd hőszigetelés előnyei), pl. havi szinten számszerűsíthető az alacsonyabb rezsiköltség. A következő ábra egy átlagos családi ház energiaigényének változását mutatja a hőszigetelő tábla anyagának és vastagságának változásával.
A 10 cm-es normál EPS táblához képest a költségek növekedése a 20 cm vastag normál EPS tábla alkalmazásakor 20% körüli, azonban az energiamegtakarítás mértéke 40% feletti. Amennyiben a normál EPS helyett ugyanolyan vastag grafitos EPS táblákat alkalmazunk, akkor a homlokzatunk költségei ugyan további 10%-kal nőnek, azonban az energiamegtakarításunk is ugyanakkora mértékben növekszik. A 25 cm vastag grafitos EPS alkalmazásával a költségek az eredeti 10 cm vastag normál EPS táblához képest 40%-kal növekednek, az energiamegtakarítás azonban már a 60%-ot is elérheti. Az ilyen hőszigeteléssel rendelkező épület már passzív háznak minősül.
Ha utólag szeretnénk hőszigetelni, vagy hőszigetelő vastagságot növelni, akkor a következő kérdésekre választ kell adni, mielőtt belevágunk a részletes tervezésbe.
- Milyen anyagi forrásaink vannak?
- Milyenek az ingatlanunk műszaki adottságai?
- Van-e műemléki védelem az épületen?
- Milyen a fogadó falazat állapota és anyaga?
- Milyen hőszigetelési lépések történnek meg már korábban?
- Milyen állapotban vannak a nyílászárók?
- Milyen állapotban van a fűtési rendszer?
- Elegendő hely áll rendelkezésre a munkálatokhoz?
Anyagi lehetőségeink számbavételével eldönthetjük, hogy milyen hőszigetelést és mekkora vastagságban alkalmazzunk. A fenti grafikon alapján jól látható, hogy mekkora többletráfordítással milyen jelentősebb energiamegtakarítások érhetőek el. A MEGTÉRÜLÉS oldalon található táblázat pedig arról ad tájékoztatást, hogy az egyes energetikai kategóriákba tartozó házak értéke mennyire tér el egymástól. Érdemes tehát megfontolni, hogy anyagi lehetőségeink tükrében mekkora beruházásra, értéknövelésre vállalkozunk.
Az épületek műszaki paraméterei és állapota olyan fontos kiindulási információk, amiket a hőszigetelés megtervezésekor, kiválasztásakor figyelembe kell venni. Milyen falazatra kerül a hőszigetelő rendszer? Volt már előtte a homlokzat hőszigeteléssel ellátva, ha igen, akkor az milyen anyagból, illetve mekkora vastagsággal készült? Milyen állapotban vannak a falak, vizesek, sóterheltek-e. Az épületen belüli lakóklímát a hőmérsékleti viszonyokon túl a páratartalom befolyásolja jelentősen. Így a hőszigetelés tervezésekor figyelembe kell venni például az épület nyílászáróinak és gépészeti berendezéseinek állapotát. Azt is meg kell fontolni, hogy a homlokzati hőszigetelés elvégzése előtt milyen átalakítási munkák elvégzését kell feltétlenül elvégezni annak érdekében, hogy a már elkészített hőszigetelést ne kelljen a közeljövőben megbontani, javítani, módosítani.
Magyarországon a legelterjedtebb és legismertebb hőszigetelő anyagokat az alábbi táblázatban foglaltuk össze:
Az épület hőszigetelésének tervezésekor mindenképpen meg kell határozni:
- a hőszigetelő réteg vastagságát,
- a hőszigetelő anyag típusát,
- az alkalmazott anyagok rétegtervét és a felületi struktúrát.
A beruházás előkészítése során a laikusok számára is nagy segítséget jelent a Cemix Hőszigetelés Kalkulátora. Legyen szó felújításról vagy új építésről, a felsorolt tényezőket és paramétereket egyszerűen beállítva az online alkalmazás pár kattintás után részletes rétegrendi ábrát ad, a kivitelezéshez pedig termékösszesítőt és árajánlatot küld.