Válassza ki a termékkategóriát:
9300 Szárazbetonok
A kisebb betonozási munkák könnyű, gyors és minőségi kivitelezéséhez. A gyorskötésű szárazbeton hatékony megoldást kínál az olyan műveletekhez, mint például a postaládák pontalapozása vagy a forgó ruhaszárítók alapjának kiöntése. A vízelvezető szárazbeton pórusos szerkezetű, ami a kialakított réteget vízáteresztővé teszi. A víz átfolyik a betonon, és akadály nélkül szivárog be az alatta lévő talajba. A gyors átszivárgás és a felszíni víz természetes elvezetése előnyös és hasznos tulajdonság a kertépítéshez vagy egy parkoló kialakításához. A vízelvezető beton ezen a módon hozzájárul a talajvíz természetes feltöltődéséhez és támogatja a helyi vízgazdálkodást.
Mi is az a szárazbeton?
A szárazbeton (vagy közkeletű nevén zsákos beton) tulajdonképpen egy gyárilag előkevert, gyárilag előkészített, főként homokból és cementből álló száraz (por állagú) betonkeverék, amelynek összetevőit a gyártó receptúrája határozza meg. A legtöbb esetben elegendő csak vizet hozzáadni, majd megfelelően összekeverni, hogy felhasználásra kész állapotba hozzuk. Ezt az egyszerű műveletet bárki elvégezheti otthon, a víz hozzáadásánál azonban mindenképpen be kell tartani a gyártó által ajánlott vízmennyiséget, amely a csomagoláson is megtalálható. A 25kg-os kiszerelésű szárazbetonhoz átlagosan 2-3-4 liter víz szükséges, ennek mértéke azonban termékenként eltérő lehet.
Érdemes még hangsúlyozni, hogy a szárazbeton nem azonos a készbetonnal! Ez utóbbi kifejezést ugyanis az üzemben készült és betonkeverő teherautóval a helyszínre szállított termékre használjuk.
A szárazbeton alkalmazásának előnyei
Az egyik fontos előnye, a könnyű használat épp abból adódik, hogy a beton összetevőinek arányaival nem kell foglalkoznunk. Elegendő csak vizet hozzáadni, összekeverni és máris betonozhatunk vele. Ez jelentősen megkönnyíti a munkavégzést. Ezzel szemben a hagyományos beton összekeveréséhez egyenként kell a helyszínre szállítani a különböző összetevőket, a cementet, a sódert vagy a homokot, amelyeket fáradságos módon, betonkeverő segítségével kell egybedolgozni.
Az előző gondolatmenethez kapcsolódik, hogy szárazbeton alkalmazásakor szükség esetén bármikor félbehagyhatjuk a munkát, hiszen mindig csak annyi anyagot kell bekevernünk, amelyet rövid időn belül be is tudunk dolgozni. A zsákok bontatlan állapotban viszonylag hosszú ideig, akár hónapokig is eltarthatók, tárolhatók (fedett, hűvös, száraz helyen).
Egy másik előny a könnyű szállíthatóság. Ha nincs szükség hatalmas mennyiségre, a zsákokat könnyebb és egyszerűbb az építkezés helyszínére szállítani, mint a hagyományos, nedves betont.
Hol érdemes ezt a terméket alkalmazni?
Mivel meglehetősen körülményes művelet lenne a jellemzően zsákos kiszerelésben kapható szárazbetont nagyobb mennyiségben a helyszínen kikeverni, ezeket a termékeket nem szokás hatalmas építmények vagy ipari létesítmények építéséhez alkalmazni. Kórházat, stadiont, üzemcsarnokot, lakóparkot vagy bevásárló központot nem szárazbeton felhasználásával húznak fel a kivitelezők.
Ennél a kategóriánál kisebb projektekben érdemes gondolkodnunk, elsősorban ház körüli munkákban vagy javításokban. A szárazbeton ideális választás lehet például egy kerítés vagy kerti járda megépítéséhez, lépcsők kialakításához, de szóba jöhet kocsibeállóhoz, medencéhez, grillsütőhöz vagy esetleg egy kisebb játszótér megalkotásához a gyermekek számára. Ezek felül, ha érzünk magunkban elegendő kreativitást, akkor akár beton virágtartókat vagy beton lámpatesteket is készíthetünk, e tekintetben szinte csak a saját fantáziánk szabhat határt.
Munkavégzés szárazbeton segítségével
Néhány apró különbségtől és szabálytól eltekintve a szárazbetonnal alapvetően hasonló módon lehet dolgozni, mint a hagyományos betonnal. Az előbb már szó esett arról, hogy a vízzel való összekeverés kritikus művelet. Ezt manuálisan vagy kézi keverőgéppel is elvégezhetjük, de akár betonkeverőt is használhatunk hozzá. Nagyon fontos, hogy kizárólag tiszta, szennyeződésmentes vizet használjunk, különben veszélyeztetjük a végeredményt.
Mivel a keverés után csak korlátozott idő, alig néhány óra áll rendelkezésünkre, amíg az anyaggal dolgozhatunk, ezért a frissen kevert betont érdemes minél hamarabb bedolgozni vagy felvinni a kívánt területre. Csak annyi betont javasolt bekeverni, amennyit azonnal fel is tudunk használni.
Betonozási aranyszabály, hogy a hőmérséklet nem csökkenhet 5 °C alá a bedolgozás és a kötés idején (az ideális hőmérsékleti tartomány 5 és 25 °C között van).
Szárazbeton használata a gyakorlatban
Az alábbi videóban a Cemix gyorskötő szárazbeton keverékének, a MischNix alkalmazását mutatja a gyakorlatban szakértő kollégánk.