RAGASZTÁS - burkolati ragasztók

A ragasztás nulladik lépése, vagyis a megfelelő ragasztó kiválasztása összetett feladat, amelyhez ismerni kell az alapfelület és a burkolólap tulajdonságait, valamint a várható terheléseket és igénybevételeket.
 
A burkolati ragasztók szabvány szerinti minősítését minden esetben tartalmazza a csomagolás, de ezek az adatok sok esetben csak a minimum értékeket határozzák meg, amelyek az adott feladathoz nehezen illeszthetők. A burkolatkiválasztás kritériumait alább bővebben kifejtjük, általánosságba véve ajánljuk a hidegburkolati ragasztók termékválasztó táblázatunkat, amely számba veszi a legjellemzőbb igénybevételeket és körülményeket és ez alapján ad segítséget a döntéshozatalban.

A ragasztás folyamata

Ha egy nagyon rövid tankönyvi definíció szintjén maradunk, a burkolási folyamatot két egymástól eltérő tulajdonságú anyag összeragasztásaként írhatjuk le. Ez elég egyszerűen hangzik, a valóságban azonban egy meglehetősen komplex feladatról van szó. A tartós siker érdekében az egyes alapanyagok kiválasztásánál ugyanis nem csak a burkolólap és a fogadófelület alaptulajdonságait kell figyelembe vennünk, hanem egy sor egyéb tényezőt is, amelyek nagy befolyással vannak a kivitelezési munka végeredményére. Különösen igaz ez a ragasztóanyagra.

Csempe ragasztás: hogyan válasszunk ragasztót?

A megfelelő ragasztó kiválasztásának egyik fő szempontja a burkolólap típusa, ezen belül is annak anyaga, színe és nedvszívó képessége. A burkolólap mérete szintén lényeges szempont, hiszen a nagyobb lapok rugalmas ragasztóanyagot igényelnek. A nagyobb elemek magasabb műszaki követelményeket támasztanak a ragasztóanyagokkal szemben, amelyeknek ennek megfelelően rugalmasabbnak és nagyobb teherbíró képességűnek kell lenniük.

A kiválasztásnál nagy jelentősége van annak is, hogy milyen környezeti hatásoknak lesz kitéve a burkolat. A szabadba kerül, vagy épületen belül marad? Mekkora a várható hőingadozás mértéke? Építünk-e padlófűtést alá? Normál vagy vizes helyiséget burkolunk?

Fontos tényező az is, hogy milyen terhelés éri majd a felületet. Óriási különbség van ebből a szempontból a lakóépületek és az úgynevezett ipari/ kereskedelmi létesítmények vagy az intézmények között. Könnyű belátni, hogy egy forgalmas irodaház helyiségei jóval nagyobb terhelésnek vannak kitéve, mint például egy hétvégi ház folyosója.

Burkolati ragasztó választása - burkolólap típusa

A különböző anyagú burkolólapok eltérő nedvszívó képességűek. Míg az égetett agyag (csempe) lapok nagyon jó, addig a gres lapok gyengén, az üveg anyagú burkolatok pedig egyáltalán nem nedvszívók. Az áttetsző vagy világos természetes kövekből készült burkolólapok hajlamosak az elszíneződésre, ezért fehér (Flex W) ragasztót kell használni.

Burkolólap mérete

A nagyobb méretű lapok rugalmas (flexibilis) ragasztót igényelnek a nagy hőtágulásuk miatt. Kisméretű lapnak nevezzük a 20 x 20 cm-nél kisebb lapokat. Nagyméretű lapnak minősül minden olyan lap, melynek felülete 1000 cm2-nél nagyobb, vagy egyik oldala 50 cm-nél hosszabb.

Környezeti hatások és terhelés típusa

  • Kültér, beltér: fagyterhelés
  • Normál vagy vizes helyiség: klóros víz és tisztítószerek mechanikai, kémiai terhelése
  • Hőingadozás mértéke: belső feszültségek, mozgások kialakulása
  • Helyszín: egy forgalmas irodaház jóval nagyobb terhelésnek van kitéve, mint egy hétvégi ház folyosója.
© Lasselsberger GmbH

Mire kell még figyelni a burkolati ragasztó kiválasztásakor?

Általános érvényű szabály, hogy nem érdemes spórolni a ragasztó megvásárlásakor, csak a minőségi anyagok jöhetnek szóba, mert ezek garantálják a tartósságot. Az olcsóbb változatok használata csak rövidtávon jelent megtakarítást, mert döntésünkkel azt kockáztatjuk, hogy a burkolat a ragasztás hiányosságai miatt néhány éven belül tönkremegy. Erre kültérben vagy az erősen igénybe vett felületek esetében igen nagy eséllyel számíthatunk.

Amennyiben módunkban áll, a kivitelezést mindenképpen bízzuk szakemberre! Vannak olyan kritikus helyszínek és kényesebb felületek, amelyek burkolásához a szakértelem mellett nagy tapasztalatra is szükség van. A teraszok tipikusan ebbe a kategóriába sorolhatók, hiszen ezeknél a burkolólapok mellett az aljzatot is be kell kenni ragasztóval, és az egyes elemek szintbe helyezése is nagy kihívás, amit csak egy rátermett burkoló tud megoldani.

Csemperagasztó, burkolati ragasztó termékválasztó

A Cemix burkolati ragasztó termékei ezen a linken érhetők el. A feladathoz legoptimálisabb anyag kiválasztásában a hidegburkolás ragasztó termékválasztó nyújt segítséget (lásd az alábbi ábrát).

Ragasztás - Burkolati ragasztók kiválasztása

Hidegburkolási ragasztók kötőanyaga

Hidegburkolati ragasztók között három kötőanyagbázisú ragasztó típust különböztetünk meg: cementes, diszperziós és reaktív műgyanta. Ezen túl is lehet más kötőanyaggal készült ragasztókat felsorolni, de az előbb említett három a forgalomban lévő termékek több mint 99%-át lefedik. A három közül is a cementbázisúak a leginkább alkalmazottak egyszerű feldolgozásuk és relatív alacsony bekerülési áruk és jó ár/érték arányuk miatt. A diszperziós és főleg a reaktív műgyanta ragasztókat elsősorban akkor alkalmazzuk, ha nem nedvszívó alapfelületre (fém, műanyag, üveg stb.) kell ragasztani, illetve, ha az általánostól eltérő egyéb igénybevétel (vegyi, húzó stb.) várható. A hidegburkolati ragasztók minősítésével két harmonizált szabvány (EN 12002 és EN 12004) foglalkozik, e szerint a ragasztók az alábbi jelölésekkel vannak ellátva:

  • [C] Cementkötésű (C1, C2)
  • [D] Műanyag diszperzió kötésű (D1, D2)
  • [R] Reaktív műgyanta (R1, R2)
  • [1] Habarcs vagy ragasztó általános igénybevételre
  • [2] Habarcs vagy ragasztó fokozott igénybevételre 
  • [T] Állékony, csökkentett lecsúszású ragasztó
  • [E] Meghosszabbított nyitott idejű ragasztó (30 min)
  • [F] Gyors kötésű (tapadószil. 6 óra után már 0,5 N/mm 2)
  • [S1] Alakváltozásra képes ragasztó ≥2,5 és
  • [S2] Nagy alakváltozásra képes ragasztó: ≥5mm

Példaként az S1 Flex ragasztó C2 TE S1 minősítésű, ami azt jelenti, hogy "Fokozott követelményű, alakváltozásra képes cementtartalmú habarcs, csökkentett lecsúszással, meghosszabbított nyitott idővel".

Mit jelent ez pontosan?

  • Fokozott követelményű, azaz nagyobb tapadással és nyomószilárdsággal rendelkezik;
  • Alakváltozásra képes, tehát követni tudja a lapok - elsősorban hőingadozásból származó - mozgásait, hőtágulását (ennek főleg nagy méretű lapoknál van jelentősége);
  • A csökkentett lecsúszási tulajdonságnak köszönhetően a falra elhelyezett lapok nem fognak elmozdulni a ragasztó megszilárdulásáig;
  • A meghosszabbított nyitott időnek köszönhetően pedig még fél órán belül korrigálni lehet a nem megfelelően elhelyezett lapok pozícióját.