Fugázás

A fugázás olyan eljárás, amelyet leggyakrabban csempék, járólapok, burkolólapok közötti hézagok kitöltésére alkalmaznak. Célja többek között a burkolat esztétikai megjelenésének javítása, a hézagok lezárása, valamint a víz és a szennyeződések bejutásának megakadályozása. A jól elvégzett fugázás nemcsak szebbé teszi a burkolatot, hanem növeli annak élettartamát is.

A művelet fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, különösen olyan helyiségekben, ahol gyakran van jelen nedvesség, mint például fürdőszobákban vagy konyhákban. A fugázóanyag lezárja a csempék közötti réseket, így megakadályozza, hogy a víz beszivárogjon a burkolat alá, ami penészedéshez, károsodáshoz vezethet. Ezen kívül a fugázás segít megelőzni a baktériumok és egyéb szennyeződések felhalmozódását a csempék között.

A fugázás alapvető lépései

A munka megkezdése előtt tanácsos megtisztítani a burkolt felületet. Erre a műveletre egy nedves szivacs is tökéletesen alkalmas. Ezután következhet a kiválasztott fugaanyag bekeverése, amelynek során figyelembe kell venni a termékleírásban szereplő paramétereket.

A következő lépésben történik a bekevert anyag felvitele a felületre, amihez úgynevezett fugázógumit használhatunk. Átlós irányban húzva érdemes feltölteni a fugahézagokat. Amikor a fugázóanyag gyakorlatilag megkötött, de még kicsit nedves, jöhet a visszamosási fázis, amelyhez szintén használhatunk nedves szivacsot. Körkörös mozdulatokkal dolgozva ebben a fázisban tudunk kialakítani a fuga mélységét.

Ezután hagyjuk száradni az anyagot (termékenként eltérő lehet a száradási idő). A felületen a későbbiekben esetlegesen megjelenő cementfátyoltól egy mosogatószivacs vagy egy fugázószivacs segítségével szabadulhatunk meg (dörzsöléssel).

© Lasselsberger GmbH

Anyagok minősítése és jelölése

A fugázás során felhasználható termékek minősítése és jelölése szabványok alapján történik, és ez fontos a megfelelő anyag kiválasztásához.

Európai Uniós Szabvány (EN 13888):

  • A fugázóanyagok minősítése és osztályozása az EN 13888 szabvány alapján történik.
  • A csomagoláson és a műszaki adatlapon kötelezően szerepelnie kell a termék jelölésének.
  • A jelölés tartalmaz betűket és számkódokat, amelyek segítenek eligazodni a termékek között.

Jelölési kódok:

Kötőanyag szerint:

  • CG: Cement kötőanyagú fugázó
  • RG: Reaktív műgyanta (általában epoxi) kötőanyagú fugázó.

Teljesítőképesség szerint:

  1. Normál fugázóhabarcs
  2. Javított fugázóhabarcs.

Járulékos jellemzők:

  • W: Csökkentett vízfelvétel
  • A: Magas kopásállóság.

A szabvány nem tér ki a következők szempontokra, ezekről csak a gyártói adatszolgáltatások adnak tájékoztatást:

  • Az anyag felhasználási módja és területe (p. kül- illetve beltéri használhatóság)
  • A fugázóanyagok gomba-, baktérium-, és algaölő hatása.

Fugázás kalkuláció: az anyagmennyiség számítása

Ezt a képletet használhatja a fuga mennyiségének kalkulásához. A kivitelezés és a felhasznált csempelapok méreteltérései miatt közelitő értéket fog megkapni.

(A+B)/AxB xCxDxF=kg/m2

A = lapszélesség (mm)
B = laphossz (mm)
C = lapvastagság (mm)
D = fugaszélesség (mm)
F = fajlagos anyagszükséglet (kg/dm3)

F értéke: SilverCol: 1,6 / ProCol: 1,5 / Colorin: 1,6 / EpoxiCol: 1,6

Cemix innovációk a fugázás terén

A fuga a hidegburkolattal ellátott helyiségek legkevésbé toleráns részei. Sokszor előfordul, hogy a fugázás után, az átadás napján még makulátlan és kifogástalan állapotban lévő felület az intenzív használat vagy az erőteljes környezeti hatások miatt néhány éven belül elszíneződik, repedezni kezd és elszaporodnak rajta a gombák. A Cemix szakemberei folyamatosan keresik az innovatív megoldásokat a felsorolt problémákra. Íme néhány példa az elmúlt évek fejlesztéseiből.