Fugázás

A fugázás olyan eljárás, amelyet leggyakrabban csempék, járólapok, burkolólapok közötti hézagok kitöltésére alkalmaznak. Célja többek között a burkolat esztétikai megjelenésének javítása, a hézagok lezárása, valamint a víz és a szennyeződések bejutásának megakadályozása. A jól elvégzett fugázás nemcsak szebbé teszi a burkolatot, hanem növeli annak élettartamát is.

A művelet fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, különösen olyan helyiségekben, ahol gyakran van jelen nedvesség, mint például fürdőszobákban vagy konyhákban. A fugázóanyag lezárja a csempék közötti réseket, így megakadályozza, hogy a víz beszivárogjon a burkolat alá, ami penészedéshez, károsodáshoz vezethet. Ezen kívül a fugázás segít megelőzni a baktériumok és egyéb szennyeződések felhalmozódását a csempék között.

A fugázás origója: a fugázóanyag kiválasztása

A fugázóhabarcsok hidegburkolataink megjelenésének meghatározó elemei, hiszen az elemek összekötésén és a hézagkitöltésen túl esztétikai szereppel is bírnak. A megjelenés és az összhatás szempontjából fontos a fugázóink színe, felületi finomsága és textúrájuk egységessége.

A fugázás megkezdése előtt az esztétikai igényeken túl fugázóink kiválasztásakor fontos szempont a rendeltetés helye (kültér vagy beltér), az épületszerkezet elhelyezkedése (függőleges - vízszintes felület) és a kialakítandó fuga szélessége is.

A fugázóanyag kiválasztása a hidegburkolás során kiemelkedően fontos lépés. Az alábbiakban bemutatjuk a fugázók szerepét és a kiválasztásukkal kapcsolatos alapvető szempontokat.

A fugázóanyagok szerepe és főbb típusai

Szerep szerint az alábbi csoportosítás adható:

  • A fugázóanyag a burkolólapok közötti hézagokat, azaz a fugákat tölti ki.
  • Megvédi a csempét vagy járólapot a vízszivárgástól, szennyeződésektől és mechanikai hatásoktól.
  • Esztétikailag is fontos, mivel befolyásolja a burkolat végső megjelenését

Típusok szerint a főbb csoportok:

  • Cement kötőanyagú fugázók: Ezek a leggyakrabban használt fugázók. Nagy igénybevételű burkolatoknál is beváltak.
  • Reaktív műgyanta (epoxi) kötőanyagú fugázók: Nagy igénybevételű felületeken, például uszodákban, termálfürdőkben vagy élelmiszeripari létesítményekben alkalmazzák.

A fugázóanyag kiválasztásának szempontjai

  • Lapok tulajdonságai: A fugázóanyag kiválasztása elsősorban a lapok tulajdonságaitól függ. Nagyméretű lapoknál és kültéri burkolatoknál mindenképpen flexibilis fugázóanyagot kell választani a lapok alakváltozásainak elviselésére.
  • Felhasználás helye: Kültéren, nagy terhelésű felületeken vagy padlófűtés esetén más típusú fugázóanyagokra lehet szükség. Például reaktív műgyanta (pl. epoxi) kötőanyagú fugázókat alkalmaznak nagy igénybevételű burkolatoknál.
  • Vegyi hatások: Ha a környezetben erős vegyi hatások vannak (pl. élelmiszeripar, termálvizek), akkor vegyszerálló epoxy fugázó ajánlott.
  • Fugaszélesség: Nagy fugaszélesség esetén is válasszunk olyan anyagot, amely megfelelően kitölti a hézagot.
  • Üvegmozaikhoz: Javasolt az epoxy kötőanyagú fugázó használata.

© Lasselsberger GmbH

Anyagok minősítése és jelölése

A fugázás során felhasználható termékek minősítése és jelölése szabványok alapján történik, és ez fontos a megfelelő anyag kiválasztásához.

Európai Uniós Szabvány (EN 13888):

  • A fugázóanyagok minősítése és osztályozása az EN 13888 szabvány alapján történik.
  • A csomagoláson és a műszaki adatlapon kötelezően szerepelnie kell a termék jelölésének.
  • A jelölés tartalmaz betűket és számkódokat, amelyek segítenek eligazodni a termékek között.

Jelölési kódok:

Kötőanyag szerint:

  • CG: Cement kötőanyagú fugázó
  • RG: Reaktív műgyanta (általában epoxi) kötőanyagú fugázó.

Teljesítőképesség szerint:

  1. Normál fugázóhabarcs
  2. Javított fugázóhabarcs.

Járulékos jellemzők:

  • W: Csökkentett vízfelvétel
  • A: Magas kopásállóság.

A szabvány nem tér ki a következők szempontokra, ezekről csak a gyártói adatszolgáltatások adnak tájékoztatást:

  • Az anyag felhasználási módja és területe (p. kül- illetve beltéri használhatóság)
  • A fugázóanyagok gomba-, baktérium-, és algaölő hatása.

Fugázás kalkuláció: az anyagmennyiség számítása

Ezt a képletet használhatja a fuga mennyiségének kalkulásához. A kivitelezés és a felhasznált csempelapok méreteltérései miatt közelitő értéket fog megkapni.

(A+B)/AxB xCxDxF=kg/m2

A = lapszélesség (mm)
B = laphossz (mm)
C = lapvastagság (mm)
D = fugaszélesség (mm)
F = fajlagos anyagszükséglet (kg/dm3)

F értéke: SilverCol: 1,6 / ProCol: 1,5 / Colorin: 1,6 / EpoxiCol: 1,6

Cemix innovációk a fugázás terén

A fuga a hidegburkolattal ellátott helyiségek legkevésbé toleráns részei. Sokszor előfordul, hogy a fugázás után, az átadás napján még makulátlan és kifogástalan állapotban lévő felület az intenzív használat vagy az erőteljes környezeti hatások miatt néhány éven belül elszíneződik, repedezni kezd és elszaporodnak rajta a gombák. A Cemix szakemberei folyamatosan keresik az innovatív megoldásokat a felsorolt problémákra. Íme néhány példa az elmúlt évek fejlesztéseiből.

Fugázás a gyakorlatban - az Epoxi fugázóanyag használata

Piller Szabolcs, a Cemix bemutató mestere az Epoxi termékcsalád, azon belül is az Epoxi 2K dekor fugázóanyag rendeltetésszerű használatát mutatja be az alábbi videóban lépésről-lépésre.