Vakolt homlokzatok hőszigetelése

Magyarországon a lakásállomány jelenetős részét teszik ki még mindig az 1960-1970-es épült, négyzet alaprajzú sátortetős otthonok, amiket legtöbben csak Kádár-kocka néven ismernek. Nehéz számszerűsíteni, de kb. 900 000 ilyen típusú épület van még mindig az országban. A négyszögletes alapterület és ezen belül a teherbíró falak elhelyezkedése ezekben az otthonokban egy jól alakítható belső térkihasználást tett lehetővé, amelyek miatt még mind a mai napig nagy népszerűségnek örvendenek.

 Ezeknek az épületeknek a homlokzati kialakítása, tagozódása nagyon hasonlított egymásra, így ezt az egyhangúságot a tulajdonosok akkoriban a különleges homlokzati vakolatokkal és burkolatokkal igyekeztek megtörni.

Régi épületek külső homlokzati hőszigetelése

A Kádár-kockák jelentős része már átesett különböző mértékű felújításon, de – a többi típusú házhoz hasonlóan – valószínűleg nagy részük energiahatékonyság szempontjából továbbra sem megfelelő, különös tekintettel a korabeli építésmódokra, felhasznált anyagokra és alkalmazott rétegrendekre. A külső felületükön csak vakolattal ellátott falak miatt ezek az épületek már nem felelnek meg a mai igényeknek: a belső lakóklímájuk nem megfelelő, a fűtési és hűtési költségük is jelentős. A teljes körű mélyfelújítás megvalósításakor különös figyelmet kell fordítani az egyes felújítások ütemezésére, időzítésére. Ezeknek a munkáknak egyik nagy és rendkívül látványos végeredményt hozó része a külső homlokzati felületek hőszigetelése. A munkák befejezése után megújul az épületek megjelenése, és csökkenek az üzemeltetési költségek. A homlokzat hőszigetelése jótékony hatást gyakorol a belső lakókörnyezetre és növeli az épületek értékét is.

A homlokzati hőszigetelés előkészítése

Mielőtt belefogunk a kivitelezésbe, előzetesen pár dolgot meg kell tennünk. Mindenekelőtt meg kell vizsgálni, hogy az épület falai milyen állapotban vannak. Megfelelően stabilak? A szerkezetük nem károsodott? Nem vizesek? Nem nedvesednek-e valamilyen okból kifolyólag? Ha ilyen problémákkal szembesülünk, akkor a hőszigetelés elvégzése előtt célszerű további szakértő vizsgálatot végeztetni a kiváltó okok feltárására és megszüntetésére.

Ha nincsenek ilyen gondok, akkor meg kell határozni a hőszigetelő rendszerrel szemben támasztott igényeinket. A hőszigetelő táblák típusának és vastagságának meghatározása kapcsán segítségünkre lehet a CEMIX Hőszigetelés Kalkulátora. Ez az épület falának anyaga és mérete alapján a kiválasztott hőszigetelő táblák, illetve azok vastagsága szerint képes meghatározni, hogy a tervezett hőszigetelő rendszer milyen mértékben felel meg az aktuális előírásoknak.

Gondolkodjunk hőszigetelő rendszerben!

A Cemix Thermosystem hőszigetelő rendszerei minden felhasználói igényt kielégítenek. Ha jó ár-érték arányban megfelelő minőségű megoldást keresünk, akkor válasszunk fehér hőszigetelő táblákból álló rendszert. Amennyiben a rendelkezésre álló terület miatt szeretnénk csökkenteni a falakra felhelyezendő táblavastagságot, akkor választhatunk grafitos EPS lemezeket. A szürke EPS táblák hőszigetelő képessége ugyanis nagyobb a megszokott, fehér EPS táblákénál. Ha természetközeli anyagokat szeretnénk alkalmazni vagy meg akarjuk tartani a falak jó páraáteresztő képességét, akkor célszerű az ásványgyapotból készülő hőszigetelést választani.

Hőszigetelés különböző táblákkal

A lábazati zóna hőszigetelése

A lábazati zóna hozzátartozik az épületek homlokzatához, de egyben el is különül tőle. A külső falak hőszigetelésekor erről az épületrészről sem szabad megfeledkezni, mert az itt kialakított szigetelésnek köszönhetően további kb. 15% hőveszteség spórolható meg, ez pedig nagy mértékben tud javítani a belső terekben a hőérzetünkön. A lábazat azon része az épületnek, amelyet jelentősebb nedvesség és egyéb szennyeződés érhet akár a járófelületekről, akár az időjárásnak köszönhetően. Ezzel együtt a homlokzat többi részéhez képest olyan jelentős erőhatásoknak is ki van téve, mint például a focizásból származó rúgások vagy a háziállatok által okozott súrlódások. Ezen zónákban az erősebb nedvességterhelés miatt kis vízfelvételű EPS táblák alkalmazása javasolt, amik kialakításuknak köszönhetőn jobban ellen tudnak állni a nagyobb igénybevételnek. A lábazati zóna végső felületének is strapabíróbb, kimondottan erre a célra kifejlesztett színezővakolatot javasolt alkalmazni.

A hőszigetelő rendszer elemei

Ha eldöntöttük, milyen hőszigetelő táblákból készüljön a hőszigetelés, akkor érdemes a többi anyagot is ehhez kapcsolódóan kiválasztani. A hőszigetelő táblák típusa mindig meghatározza, milyen rendszerragasztóval lehet dolgozni.

A felragaszott táblákat dübelekkel is rögzíteni kell a homlokzati felületeken, különösen akkor, ha azokat régi vakolt falakra helyezzük fel. A dübelek választásakor figyelembe kell venni, milyen falazóelemből készült a falazat, illetve milyen a rögzítendő tábla anyaga és vastagsága. A felragasztott és dübelezett táblákat ezt követően üvegszövet hálóval megerősített tapaszréteggel látjuk el, melynek száradását követően kerülhet sor a vakoltalapozó és a fedőréteg felhordására. A fedőréteg kiválasztása során is figyelembe kell venni az alkalmazott táblák típusát, hogy az elérni kívánt célhoz a kiválasztott színezővakolat is megfelelően hozzá tudjon járulni. Azaz szükség esetén megfelelő módon páraáteresztő legyen, kellően intenzív színekben is elérhető legyen, illetve ellenálljon a lábazati zónában jelentkező környezeti hatásoknak.

A különböző igényeknek megfelelően összeállított rendszerek elemeiről a következő táblázat nyújt tájékoztatást.

Tanulságok és tanácsok hőszigetelőknek

A fentiek alapján elmondható, hogy amikor az otthonunk hőszigetelését tervezzük, akkor fontos, hogy mindig rendszerben gondolkodjunk. A hőszigetelés nem pusztán néhány termék együttes alkalmazását jelenti, a homlokzati hőszigetelések összetett rendszerek, az elemek működését egymással és az épület többi részével is össze kell hangolni.

Semmiképpen ne válasszunk az előírásokat nem teljesítő, illetve egymáshoz vagy az épülethez nem illeszkedő termékeket, megoldásokat! A Thermosystem hőszigetelő rendszerek alkotórészeit több évtizedes tapasztalatunkra támaszkodva nagy körültekintéssel válogattuk össze. Ennek köszönhetően azok tökéletesen kiegészítik egymást, és minden alkalmazási körülményhez megfelelő megoldást nyújtanak.

Amennyiben kérdése merült a Thermosystem egyes elemeivel vagy a hőszigetelő rendszer kiválasztásával, megtervezésével és kivitelezésével kapcsolatosan, akkor keresse szakértőinket!