Padlófűtés kialakítása: három rétegvastagság, három megoldás
Padlófűtési rendszerek
A padlófűtési rendszerek alkalmazása mára már elterjedt megoldásnak számít családi házak, társasházak vagy irodai épületek esetén is. Népszerűségüket többek között annak köszönhetik, hogy számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek a hagyományos fűtési módozatokkal szemben. Alkalmazásuk több helyet és lehetőséget ad a belső terek berendezésére, kisebb energia-felhasználást igényelnek és az emberi szervezet számára ideálisabb hőmérséklet-eloszlást biztosítanak.
Megfelelő rétegrend kialakítása
A padlófűtési rendszerek kiépítésének egyik alapvető feltétele a megfelelő rétegrend kialakítása. A különböző megoldások és fűtési rendszer típusok (elektromos vagy hidraulikus) telepítéséhez eltérő rétegrendvastagságra van szükség. Ha nincs elég hely, nincs lehetőség a padlófűtés használatára. Ez a probléma elsősorban a meglévő épületek és lakások felújításánál okozhat fejtörést.
A Cemix termékeinek és fejlesztőmunkájának hála azonban akkor sem kell kétségbe esni, ha csak kevés hely áll rendelkezésre. A vastagság függvényében a cég többféle anyagot és többféle megoldást is kínál az alábbiak szerint.
1. Rétegvastagság: alig néhány milliméter
Ha csak alig néhány milliméteres rétegvastagság áll rendelkezésünkre, akkor kizárólag az elektromos padlófűtési rendszerek jöhetnek szóba. A Cemix ajánlása szerint ebben az esetben a csöveket (fűtőkábeleket) teljes hosszúságukban közvetlenül egy külön ragasztó ágyban vagy egy pár milliméteres aljzatkiegyenlítő rétegben érdemes elhelyezni. Ehhez olyan speciális anyagokra van szükség, amelyeket kifejezetten alkalmasak a hirtelen hőmérséglet-változásraból fakadő feszültségek kezeléseére.
Kisebb felületek esetén, illetve ha ferde felületet kell kialakítani, akkor a fűtőkábeleket közvetlenül a burkolati ragasztóba érdemes beágyazni. Ebben az esetben a Cemix termékválasztékából a szálerősített S1 Flex ragasztóanyag az ideális választás. A burkolat közvetlenül elhelyezhető a friss ragasztórétegre.
Ha az aljzatkiegyenlítőbe történő beágyazás mellett döntünk, attól függően, hogy vizes vagy nem vizes helyiségekről van szó, a Cemix két terméket kínál: első esetben a NivoPlus 3-15, második esetben a Nivo SP 0-20 önterülő aljzatkiegyenlítőt. A rétegrendi sorrend ennél a megoldásnál: aljzatkiegyenlítő (fűtőkábelekkel), burkolati ragasztó, burkolat.
2. Rétegvastagság: néhány centiméter
Ha 2-4 centiméteres rétegvastagság áll rendelkezésünkre, akkor már a hidraulikus padlófűtési rendszerek telepítésére is lehetőség nyílik azzal a megkötéssel, hogy vékony fűtőcsöveket használunk.
Ebben az esetben jöhet szóba az a megoldás, amely a Cemix és a REHAU Kft., a világ egyik legnagyobb és leginnovatívabb épületgépészeti gyártójának együttműködésével jött létre. Ennek keretében a REHAU anyacége által kidolgozott rendszerhez a veszprémi cég fejlesztett olyan anyagokat, amelyek a magyarországi alkalmazás előfeltételei voltak.
A RAUTHERM SPEED PLUS RENOVA elnevezésű, tépőzáras kontakt rendszert kifejezetten felújításokhoz tervezték. Mivel a lyukasztás révén az aljzatkiegyenlítő réteg közvetlenül csatlakozik az aljzathoz, a teljes szerkezeti magasság csupán 20 mm. Előnyei ezen felül, hogy a legkülönfélébb aljzatokra fektethető, és az aljzatkiegyenlítő esztrichtől függően már 5 óra elteltével is lehet rajta járni.
Speciális tulajdonságai miatt érdemes néhány szót ejteni a rendszer részét képező Nivo SP 10-30 aljzatkiegyenlítőről. A Cemix beltérben alkalmazható terméke lakásokban, vízszigeteléssel ellátott vizes helységekben, közintézményekben és ipari objektumokban egyaránt bevethető. 10-30 mm-es rétegvastagságban hordható fel, és mivel kicsi a fajsúlya, optimális választás lehet azoknál a helyiségeknél, ahol a födém csak kis terhelést bír el.
Vékony rétegű padlófűtés rendszer kialakítása
Az alábbi videóben egy részletes technológiai ismertető tekinthető meg a REHAU és a CEMIX szakértőinek előadásában.
3. Rétegvastagság: 4 cm felett
Ha még nagyobb rétegvastagság (4-10 cm) áll rendelkezésünkre, akkor a padlófűtési rendszer csöveit egy esztrich rétegbe érdemes beágyazni. Ehhez a Cemix - a hagyományos cementesztrichek mellett - elsősorban az Estrich FE50 elnevezésű, gipszes alapú önterülő esztrichet ajánlja.
Ez a nagyszilárdságú, gyors kivitelezést lehetővé tévő, magas hővezetési képességű anyag jól körbe öleli a fűtőcsöveket, így jelentősen növeli a fűtési rendszer hatékonyságát. A termék tőkéletesen terül, így ezt választva nincs szükség külön aljzatkiegyenlítő használatára, ami csökkenti a beruházás költségeit. Ennek köszönhetően a kész felület a teljes kiszáradást követően közvetlenül is ellátható nagy méretű hideg- vagy melegburkolattal.
Minden problémára van megoldás
A padlófűtési rendszerek kialakítása, illetve a régi lakások felújítása (különösen az aljzatképzés) során számos problémával, számos buktatóval találkozhatnak az ingatlantulajdonosok. A Cemix termékpalettáján és Tudástárában gyakorlatilag minden helyzetre, minden alkalmazási területre találunk megoldást. Az építkezés vagy felújítás megkezdése előtt mindenképpen érdemes ellátogatni a cég honlapjára. A Cemix nemcsak a szükséges anyagokat biztosítja, de munkatársaihoz szakmai véleményért, szaktanácsadásért és felújítási javaslatért is lehet fordulni.