Vízszigetelés

Megfelelő vízszigetelés hiányában a víz többféle módon tud károkat okozni otthonunkban. Érkezhet a tetőn át vagy a talajból, beszivároghat a falakba, gombásodást és penészesedést idézhet elő, megbonthatja a burkolati rétegeket, szélsőséges esetben pedig a ház szerkezetét is veszélyeztetheti.
 
A vízszigetelés különösen fontos szerepet játszik a vizes helyiségekben, mint például a fürdőszobákban, konyhákban és mosókonyhákban. Ezekben a helyiségekben a padló és a falak folyamatosan ki vannak téve a víz és a pára hatásainak. Ha nincs megfelelő vízszigetelés, a víz beszivároghat az aljzatba és a falakba, ami idővel súlyos károkat okozhat. Ráadásul a szivárgó víz penész és gombák megjelenését idézheti el, ami egészségügyi problémákhoz is vezethet.

A vízszigetelés szerepe a hidegburkolás során

A hidegburkolási munkálatok alapvetően négy fázisra érdemes bontani, ezek mindegyikének megvan a maga szerepe, jelentősége. Az előkészítés után a második fázis a vízszigetelés.

Fontos észben tartani, hogy ez utóbbi teszi igazán tartóssá a burkolatokat. Beltérben megakadályozza az alsóbb rétegek tönkremenetelét (pl. a zuhanyzó burkolata mögé bejutó víz roncsolja a szerkezetet, a nagyobb vízmennyiség pedig ázást okoz, de egy meghibásodott mosógép is nagy károkat okozhat az alatta lévő rétegekben). Kültérben meggátolja, hogy a víz bejusson a szerkezetbe, mert télen a megfagyott víz térfogati tágulásának következtében szétrepeszt mindent.

Kenhető vízszigetelés

Több lehetőség és anyag között választhatunk ebben a szakaszban is, döntésünket elsősorban a várható terhelés és gazdaságossági tényezők befolyásolják. Van olyan vízszigetelő anyag, ami gyakorlatilag bármilyen körülmények között biztonsággal alkalmazható, de egy általános kis terhelésű helységben (pl. fürdőszoba) indokolatlan és drága választás lenne. A kenhető vízszigetelésre vonatkozó előírások megkülönböztetnek kül- és beltéri, valamint klóros víznek ellenálló és ivóvizes környezetben alkalmazható anyagokat. A kapcsolódó szabványos jelöléseket alább részletezzük. Minden esetben tájékozódjunk a termék csomagolásán vagy műszaki adatlapján, hogy az elvárásainknak megfelelő terméket válasszuk!

Általánosságban véve elmondható, hogy beltéri felhasználás esetén az Aquastop In, míg kültéri felhasználásnál az Aquastop Flex a jó döntés.

Vízszigetelés termékválasztó

A Cemix vízszigetelési megoldásai és vízszigetelő anyagai ezen a linken érhetők el. A feladathoz legoptimálisabb szigetelőanyag kiválasztásában a hidegburkolat – vízszigetelési termékválasztó nyújt segítséget (lásd az alábbi ábrát).

Vízszigetelés termékválasztó

Vízszigetelési munkáknál az ördög mindig a részletekben rejlik, ezért ne felejtsük el a pozitív és negatív sarok kapcsolatokat, csőátvezetéseket vagy akár nyílászáró szerkezeteket, melyekhez külön-külön elérhetőek speciális – a vízszigetelő anyaggal kompatibilis – csatlakozó elemek.

A vizes helységek szigetelésében az alábbi kialakítási sémák adnak támpontot

Szabvány

A burkolatok alá kerülő kenhető vízszigetelésekre vonatkozó Europai Uniós szabvány (MSZ EN 14891) három fontos alapkritériumot határoz meg.

Ezek a következők:

  • a tapadószilárdság
  • a vízfelvétel
  • a repedésáthidaló képesség

Ezen felül egyes tulajdonságoknál magasabb minőségi követelményeket is kiemel melyek teljesítése nem alapkövetelmény.

Osztályba sorolás és jelölés

A szabványban szereplő tulajdonságokról az alábbi jelölések adnak információt:

  • CM  Cementalapú folyékonyan felhordott vízzáró termék
  • DM  Diszperziós műgyanta alapú folyékonyan felhordott vízzáró termék
  • RM  Reaktív műgyanta alapú folyékonyan felhordott vízzáró termék

Opcionális jellemzők:

  • O1   Fokozott repedés áthidaló képesség alacsony hőmérsékleten (-5°C)
  • O2   Fokozott repedés áthidaló képesség alacsony hőmérsékleten (-20°C)
  • P   Klóros vízzel szembeni ellenállóság (pl. medence)

Egyéb megjegyzések

A fentiek alapján például az Aquastop Flex rugalmas kenhető szigetelés "CM O2 P" minősítésű, azaz cementalapú, -20°C-ig rugalmas, klóros víznek is ellenálló szigetelőanyag.

Amennyiben a kenhető szigetelés csak az alaptulajdonságoknak felel meg, úgy sem kültéren, sem fokozott vízterhelés esetén nem szabad alkalmazni!

A szabvány nem tér ki az anyagok szúlfátálló tulajdonságára. Ennek akkor van szerepe, ha szennyezett (sóterhelt) nedvességgel, talajvízzel érintkezik a felület, tehát elsősorban az épületek talajszint alatti részeinél, pincékben és lábazati zónában alkalmazandóak.