Hidegburkolási megoldások
A hidegburkolás rendkívül összetett munka, amely gondos előkészületeket, precíz tervezést és komoly szakértelmet igényel. A folyamat során tucatnyi paramétert kell figyelembe venni és számos kérdésre kell választ adni. Ezeknek az összessége fogja meghatározni ugyanis, hogy milyen anyagokra és milyen technológiai megoldásokra van szükség a kivitelezéshez.
Az épületek talán legkényesebb részeinek a vízzel érintkező felületek számítanak, így ezek kialakítására különös figyelmet kell fordítani. A modern építéskémiai anyagoknak köszönhetően a hibamentes kivitelezés manapság már egyszerűen megoldható, viszont ehhez szükséges az egyes anyagok és technológiák alapvető ismerete és a megfelelő termék kiválasztása.
A hidegburkolás folyamata
A hidegburkolás folyamatát alapvetően négy főbb szakaszra lehet bontani, a felület előkészítésére, a vízszigetelésre, a ragasztásra és a fugázásra. Ezek mindegyikének megvan a maga szerepe, jelentősége, és mindegyikre nagy figyelmet kell fordítani, ha tartós és minőségi eredményre törekszünk. Az alábbiakban ezeket a lépéseket vesszük sorra.
Hidegburkolás 1. lépés: a felület előkészítése
Az első fázis az előkészítés, ami azért fontos, mert a nem megfelelően előkészített felületről könnyebben leválnak a rátett rétegek. Egy felújítás a visszabontással kezdődik, amikor a mélyben lévő hibák felszínre kerülhetnek. Ezek javítása után jön az aljzatkiegyenlítés, mert csak teljesen sík felületre javasolt ragasztani. Lényeges, hogy az alapfelületre kerülő anyag esetén biztosítani kell a tapadást, csempéknél akár tapadóhíd használatával is.
2. lépés: vízszigetelés
A második fázis a vízszigetelés, ami azért fontos, mert ez teszi igazán tartóssá a burkolatokat. Beltérben megakadályozza az alsóbb rétegek tönkremenetelét (pl. a zuhanyzó burkolata mögé bejutó víz roncsolja a szerkezetet). Kültérben meggátolja, hogy a víz bejusson a szerkezetbe, mert télen a megfagyott víz térfogati tágulásának következtében szétrepeszt mindent.
3. lépés: ragasztás
A hidegburkolás harmadik fázisa a ragasztás. Sokan a burkolati ragasztók vásárlásánál igyekeznek spórolni, van azonban néhány speciális eset, amikor ezzel öngólt rúghatunk. A nagyméretű burkolati elemek rögzítéséhez például mindenképpen magasabb műszaki tartalmú ragasztókra van szükség. De az olcsó ragasztók a padlófűtés okozta hőingadozásokat sem képesek hosszú távon elviselni.
4. lépés: fugázás
A hidegburkolás befejező fázis a fugázás, aminél szintén fontos, hogy minőségi anyagokat válasszunk, hiszen ezek dobják fel igazán a csempét. A szín és a tartósság elsődleges szempontnak számítanak, de ezeken kívül is létezik néhány olyan tulajdonság, ami befolyással lehet döntésünkre. A fürdőszobába például vízlepergető tulajdonságú fugázót érdemes választani, de létezik olyan termék is, amelynek antibakteriális hatása van, ami különösen jól jöhet ott, ahol nagy jelentősége van a higiéniának.
A Cemix tanácsai hidegburkoláshoz
A gyorskötésű anyagok, mint például a betonjavítók, az aljzatkiegyenlítők vagy a burkolatragasztók használatával időt spórolhatunk, és csökkenthetjük a kivitelezés idejét. Nem mindegy, hogy egy frissen ragasztott burkolat mikor lesz járható: csak másnap vagy már a ragasztás után pár órával. Utóbbi esetben ugyanis még aznap folytatódhat a munka, ami így akár napokkal rövidíthető.
Nem mindenki tudja, hogy a meglévő burkolatra is lehet burkolni, amivel szintén időt lehet megtakarítani, hiszen így nem kell visszabontani, és a sittel sem kell bajlódni. Ha ezt csináljuk, tartsuk szem előtt, hogy ez a burkolati réteg vastagságának növekedésével jár, vagyis előtte vizsgáljuk meg, hogy el fog-e férni minden az adott helyiségben, és az ajtót ki lehet-e majd nyitni a megemelkedett padló miatt.
A hidegburkolás előkészítésére nagy figyelmet kell fordítani, mert a nem megfelelő minőségű, nem megfelelően előkészített felületről könnyebben és gyorsabban leválik a rátett réteg, például akkor, ha porózus, zsíros vagy piszkos. Az alapfelületre kerülő anyag esetén biztosítani kell a tapadást, ennek speciális esete a tapadóhíd, amit betonfelületeknél vagy csempére történő csemperagasztásnál érdemes használni.