Meglévő hőszigetelési rendszer felújítása

Manapság a fűtési és a hűtési költségek drasztikus emelkedése miatt, illetve a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás és hatásának csökkentése érdekében, valamint az egyre szigorúbb energiahatékonysági előírások okán egyre többen szeretnék otthonuk homlokzatát szigetelni. A hazai épületállomány jelentős részét képezik az 1980-as években teret hódító, ún. alpesi típusú családi házak, melyeket már üreges falazóelemekből építettek meg. Ezekre az otthonokra az előrelátó tulajdonosok már egy vékony, 5-7 cm vastagságú, nagy valószínűséggel fehér EPS (Nikecell) hőszigetelést is felraktak. Ennek a kéregnek a vastagsága idővel növekedni kezdett, a 2000-es évek elején már 8-10 cm is elérte. Ezeknek az épületeknek a mélyfelújítása a következő években időszerűvé válik, köszönhetően a már említett szigorodó előírásoknak, de legfőként a magas üzemeltetési költségeknek.

A meglévő hőszigetelés megtartásának előnyei

Minden épületen a felújítást megelőzően egy alapos állapotfelmérést kell végezni, különösen akkor, ha azt előzőleg nem mi újítottuk fel. Különösen akkor, ha nem rendelkezünk ennek a felújításnak a megfelelő részletességű dokumentációjával. Amennyiben az épület feltárásakor kiderül, hogy a homlokzati felületek már rendelkeznek valamilyen vastagságú hőszigeteléssel, akkor érdemes megfontolni a meglévő rendszer megtartását.

Milyen előnyökkel járhat ez? A meglévő, beépített hőszigetelő kapacitást már nem kell újra megépíteni, kisebb vastagságú új táblák vásárlása elégséges lesz. Ha a meglévő rendszert megtartjuk, a bontás költségét és idejét is megspóroljuk, illetve csökkentjük a keletkező hulladék mennyiségét is, jót téve ezzel a környezetünknek is.

Mikor szabad megtartani a meglévő rendszert? Ha a szakértők az állapotfelmérést követően megállapítják, hogy a meglévő rendszer kellően szilárd, szennyeződésmentes, egyenletes és egyenletesen nedvszívó, így megbízható alapot tud biztosítani az új rendszer számára.

A hőszigetelő rendszer felújításának előkészítése

Mielőtt nekiállunk a meglévő hőszigetelő rendszer bővítésének, pár dolgot el kell végezni.

Az új hőszigetelés kivitelezésével az épület homlokzati burkolati vastagsága jelentős mértékben megnövekedhet, ezért nagy valószínűséggel szükség lehet a külső falakon található egyéb elemek (például esőcsatorna, ablakpárkányok, redőnytokok, tágulási fugák, világító testek, stb.), egyéb közüzemi szerelvények (például gáz, villanyvezeték, stb.), valamint a gépészeti berendezések (egyebek mellett a légkondicionáló kültéri egységei, szellőzők, stb.) áttervezésére, áthelyezésére vagy cseréjére.

Ezen felül célszerű a nyílászárók cseréjét a hőszigetelés bővítése előtt elvégezni úgy, hogy az új ablakok és ajtók beépítésekor mindenképpen figyelembe kell venni a felújított hőszigetelés vastagságát is.

Hibajavítás és a munka megkezdése


A kiegészítők áthelyezését követően a keletkezett hibák javítását és a meglévő felületi hiányok kiegyenlítését el kell végezni, melyhez használjuk a Cemix javítóhabarcsait (2210 Renti, 2211 Renti Fine, 2212 Renobet).

A javításra nem szoruló felületeket portalanítsuk, tisztítsuk meg. Amikor a javított és megtisztított felületek megszáradtak, a megfelelő indítóprofilok felszerelését követően megkezdődhet a hőszigetelő táblák felragasztása. Rászigetelt rendszerek esetén nagyobb tapadású, prémium minőségű rendszerragasztót kell használni ( 2222 Styroleber Extra, 2234 Klebespachtel).

A hőszigetelő rendszer bővítésekor valószínűleg a fehér, esetenként a grafitos EPS táblák alkalmazása mellett fogunk dönteni, mert a korábbi hőszigetelés nagy valószínűséggel fehér EPS táblákból készült el. Ha a felújítandó hőszigetelő rendszer épületének a tűzvédelmi előírások miatt szigorúbb tűzterjedési követelménynek kell megfelelni, akkor a rekonstrukció során szükség lehet az előírt helyeken a nem éghető ásványgyapot táblák alkalmazására még a régi hőszigetelő rendszerben is.

A táblák felragasztását követően el kell végezni a megfelelő sík kialakítását, és fel kell helyezni a megfelelő helyekre a szükséges lezáró, élvédő elemeket, amik segítenek a kellően vízzáró és esztétikus élek, csatlakozások kialakításában

Dübelezés, mechanikai rögzítés

Ezután következik a hőszigetelő rendszerek bővítésének egyik nagyon fontos lépése, a dübelezés.

A mechanikai rögzítéstől ebben az esetben még a prémium minőségű rendszerragasztó alkalmazása esetén sem szabad eltekinteni, mert csak így biztosítható, hogy a két eltérő korú hőszigetelő rendszer hosszú távon együttesen tudjon egy megfelelő homlokzatot biztosítani.

Fontos, hogy mindenképpen megfelelően teherbírású dübelt alkalmazzunk, ami rendelkezik az adott rendszerre vonatkozó műszaki engedéllyel.

Üvegszövet hálóval megerősített tapaszréteg és színezővakolat

A dübelezést követően történik meg a táblákat védő, üvegszövet hálóval megerősített tapaszréteg felvitele, melynek száradása után a vakolat alapozó felhordását követően kerül sor a végső felület képező színezővakolat felvitelére. A szép és esztétikus homlokzati felületek érdekében a színezővakolatot mindig egy lépésben kell felhordani a felületekre, Ha erre nincs lehetőség, akkor igyekezzünk a munkákat az egyes épülettagozatoknál, takarólemezeknél megszakítani. Amennyiben ez sem lehetséges, akkor a munkahézagok eltakarására megoldást nyújt a Cemix MAGIC DECOR termékcsaládjából kialakítható dekorfelületek valamelyike.

Magic Decor termékcsalád

Idő- és költségmegtakarítás

Ha otthonuk már rendelkezik hőszigeteléssel, és állapota lehetővé teszi, tartsuk meg! Költség és időmegtakarítást érhetünk el vele, sőt, környezetünk hulladékterhelését is csökkenthetjük ezáltal. Fontos, hogy a kivitelezés során minden esetben szükséges a vonatkozó műszaki előírások betartása.

Ha kérdései vannak a meglévő hőszigetelő rendszere felújításával kapcsolatosan, kérdéseivel forduljon bátran a CEMIX szakértőihez!