Milyen hibákat véthetünk a csemperagasztó felhordásakor?
De nem csak ekkor követhetünk el hibákat, hanem a ragasztást megelőző és azt követő fázisokban egyaránt. Itt most nem csak a rossz anyagválasztásra vagy a gyenge minőségű termékekre kell gondolni, hanem a kivitelezési és felhasználási hibákra.
A tapasztalt szakemberek tanácsaira építve az alábbiakban összeszedtük ezeket a buktatókat.
A gyártói utasítás ignorálása
Valamennyi építőanyag, így a csemperagasztók tulajdonságait és alkalmazási módját is minden esetben tartalmazza a csomagolás. Ezen felül a gyártók saját online felületeiken és katalógusaikban bővebb tájékoztatást adnak az adott termék felhasználását és a speciális követelményeket illetően. Ezeket minden esetben olvassuk el figyelmesen, már a csemperagasztó megvásárlása előtt! Súlyos tévedésektől óvhatjuk meg magunkat.
Egyenetlen fogadófelület
A fogadófelület hibáit a ragasztás, illetve a burkolási munkálatok megkezdése előtt legalább három nappal ki kell javítani. Ha hibás, egyenetlen felületre akarunk ragasztani, a ragasztóréteg a legnagyobb odafigyelés mellett sem lesz egyenletes. Ilyenkor gyakran előfordulhat, hogy üregek keletkeznek a burkolat alatt, ami miatt az egyes burkolóelemek könnyen meglazulhatnak, leválhatnak, így a végeredmény nem lesz tartós..
Nem használunk alapozót
Az alapozók, mélyalapozók folyékony anyagok, amelyek vékony rétegben felhordva előkészítik a burkolandó felületet. Az alapozót elsősorban a nedvszívó képesség csökkentése érdekében kell alkalmazni, hogy az alapfelület ne szívja ki a kötés kialakulásához szükséges vizet a ragasztóból. A mélyalapozót az elöregedett, krétásodott felületi szilárdság növelésére használjuk.
Minden esetben a csempe méretéhez és típusához illő fogazott simítóméretet érdemes használni. Ha nem így teszünk, akkor a ragasztóágy nem lesz megfelelő, és a csempék közé felnyomódhat a ragasztóanyag. Ehhez a művelethez egy erre a célra kialakított speciális eszközre, az úgynevezett fogazott simítóra lesz szükségünk.
Nem figyelünk a rugalmasságra
A csemperagasztó termékek eltérő rugalmassággal rendelkeznek, aminek a különböző alkalmazási területeken van jelentősége. A nagy igénybevételnek kitett felületek, mint például egy forgalmas folyosó padlózatának járólapjainak rögzítéséhez rugalmasabb tulajdonságú terméket célszerű választani, amely képes tartósan kezelni a fokozott terhelést és a padlómozgásokat. Ha nem így teszünk, sérülhet a csempekötés és csökken a burkolt felület élettartama.
A burkolólap mérete szintén lényeges szempont, hiszen a nagyobb lapok rugalmas ragasztóanyagot igényelnek.
A felsoroltakon kívül a rugalmas termékek képesek kompenzálni az aljzat enyhe mozgásait, pl. padlófűtéses rendszereknél, napsütötte erkélyeken, teraszokon. Ellenállnak a deformációnak, és minimálisra csökkentik a repedés, a leválás kockázatát.
Ki kell várni a száradási időt!
Ezt a fontos információt szintén tartalmazz a termék leírása, ettől nem ajánlott eltérni, nem szabad idő előtt folytatni a burkolási folyamatot, mert ez szintén gyenge ragasztáshoz vezethet. Az optimális kötési idő betartása különösen fontos a megfelelő rögzítéshez és a csempék stabil illeszkedéséhez.
Ügyeljünk a dilatációs hézagokra!
Főként az óriási méretű burkolólapok esetében, illetve a nagyobb hőingadozásnak kitett épületrészeknél fontos, hogy ún. tágulási hézagokat (dilatációkat) építsünk be a mozgások kezelésére. Ha nem így teszünk, a csempék megrepedhetnek, elmozdulhatnak, és később leválhatnak a felületről.