Mivel ragasszuk fel az óriás burkolólapokat?

Az elmúlt évtized izgalmas belsőépítészeti trendje, hogy a lakástulajdonosok egyre nagyobb méretű burkolólapokat választanak a belső helyiségek hidegburkolásához. És itt most nem az 50-100 cm-es mérettartományról beszélünk, hanem az akár 2-3 méteres élhosszúságot elérő monstrumokról!

A fokozatos méretnövekedés természetesen mind nagyobb kihívás elé állítja a kivitelezőket és az építőanyag gyártókat, hiszen az extra nagy lapok rögzítéséhez speciális tulajdonságokkal rendelkező csemperagasztó anyagokra van szükség. Különösen a függőleges felületek burkolása esetén, hiszen ekkor a lapok súlya miatt a gravitáció lefele ható erejével is számolni kell.

A méret fontos döntési szempont

Burkolási alapigazság, hogy a megfelelő csemperagasztó kiválasztása komoly befolyással van a burkolat minőségére, megjelenésére és élettartamára. Rengeteg szempont létezik (felhasználás helyszíne, igénybevétel mértéke, vízterhelés foka, fogadófelület minősége, a burkolólapok anyaga, típusa és nedvszívó képessége, stb.), amelyet figyelembe kell venni ennek a döntésnek meghozatalakor. Ezek közé tartozik a burkoláshoz használt lapok mérete, mivel a nagyobb, akár 2-3 méter élhosszúságú elemek ragasztásához speciális tulajdonságokkal bíró anyagokra van szükség.

Az óriás burkolólapok előnyei

Az óriás burkolólapok népszerűsége a divatot leszámítva alapvetően három tényezőre vezethető vissza. Az első, hogy a nagyobb burkolóelemek optikailag nagyítják a teret, és olyan érzést keltenek, mintha tágasabb lenne a burkolt helyiség. A másik előny a higiénia, hiszen a nagyobb burkolólapok alkalmazásával kevesebb fugát kell használni, ami a hidegburkolatok gyenge pontjának számít a szennyeződések lerakódása és a korokozók elszaporodása szempontjából. A harmadik előny, hogy a nagyobb burkolóelemekkel gyorsabban lehet dolgozni még akkor is, ha ez komoly szaktudást igényel.

Speciális csemperagasztóra van szükség

Az óriási burkolóelemek rögzítéséhez kizárólag olyan csemperagasztót lehet használni, amelyek jól tapadnak, szálerősítettek és magas a diszperzió tartalmuk. Különösen igaz ez a függőleges felületek burkolása esetén, hiszen ekkor a lapok súlya miatt a gravitáció lefele ható erejével is számolni kell.

Azt is figyelembe kell venni, hogy minél nagyobb egy burkolóelem, annál nagyobb a hőtágulása is. Ennek következtében a ragasztásukhoz kizárólag olyan anyagok jöhetnek szóba, amelyek kellően rugalmasak (alakváltozásra képesek), ezért le tudják vezetni azt a jelentős feszültséget, amely a burkolatok mozgásából (hőtágulásából) ered.

Tippek óriás burkolólapok ragasztásához

A hagyományos csempék esetében is ökölszabály, hogy megfelelő tapadást csak pormentes felületen lehet biztosítani. Ezek ellenőrzése és tisztítása különösen fontos az extra méretű burkolólapok esetében. Ahogy az is, hogy a fogadófelület sík és stabil legyen. A javításához, kiegyenlítéséhez falak esetében javítóhabarcsot, padló esetében aljzatkiegyenlítőt kell használni a burkolás megkezdése előtt.

Ha biztosra akarunk menni, akkor a lapok hátoldalát és a fogadófelületet is el kell látni ragasztóval. Itt érdemes felhívni arra a figyelmet, hogy a megfelelő ragasztómennyiséget és vastagságot csak a kettős kenés biztosítja. Ezen felül a lapok illesztésénél a megfelelő fugahézag kialakítására is ügyelni kell. Az extra nagy burkolóelemek fugázásához a tartósan rugalmas fugázóanyagok számítanak ideális megoldásnak.