Milyen károkat okozhat a vízszigetelés hiánya?
A víz romboló munkája emellett nem csak a komfortérzetünket csökkentheti, hanem egészségünkre is komoly veszélyt jelent.
Ebben a cikkben összeszedtük, hogy mit kockáztatunk, ha nem foglalkozunk a problémával, illetve azt is, milyen jelei lehetnek annak, ha már baj van.
Nem csak a csempe mehet tönkre, ha rossz a vízszigetelés
A hidegburkolási munkák kapcsán alapigazságnak számít, hogy a vízszigetelés teszi igazán tartóssá a burkolatokat. Beltérben megakadályozza az alsóbb rétegek tönkremenetelét, hiszen például a zuhanyzó burkolata mögé bejutó nedvesség roncsolja a szerkezetet. Kültérben pedig meggátolja, hogy a víz bejusson a szerkezetbe, mert télen a megfagyott víz térfogati tágulásának következtében szétrepeszt mindent.
A vízszigetelés azonban más veszélyektől és káros folyamatoktól is megvéd. Megakadályozza többek között, hogy
- a víz felszivárogjon a talajból, és behatoljon a fő falakba,
- a falszerkezet meggyengüljön, ami végső soron az épület megrogyásához, összedőléséhez is vezethet,
- a pince falainak nyirkosodását, illetve a pince beázását,
- a falak és a belső helyiségek penészesedését,
- a sóvirágzás jelenségét,
- az átnedvesedett falon található vakolat leválását és felfagyását, illetve a festék lepergését,
- a víz romboló hatásának kitett falban futó vezetékek meghibásodását, és egyéb elektromos problémákat.
Milyen jelei vannak, ha valami nincs rendben a vízszigeteléssel?
Kezdjük az épület legalsó részével! A pince esetében az állandó dohos szag és a penészesedés már egyértelmű jele annak, hogy a helyiség nincs megfelelően vízszigetelve. Ha a felszivárgó talajvíz miatt áll a víz a padlón, esőzés után pedig derékig gázolhatunk benne, akkor semmi kétség, komoly beavatkozásra van szükség.
Ha azt tapasztaljuk, hogy ok nélkül tartósan magas a páratartalom az épület belsejében, mi több, megjelent a penész, akkor szintén elkezdhetünk gyanakodni. Ez ugyanis valószínű jele annak, hogy a falba valamilyen irányból nedvesség jut, párolog, ami megfelelő körülményeket biztosít a penészgombák szaporodásához.
A falak átnedvesedésére utal az is, ha nem marad meg rajta a vakolat, lepereg róla a festék vagy lemálik róla a tapéta. Hiába bízzuk meg a legjobb vakoló, festő vagy tapétázó szakembert, amíg nincs megoldva a vízszigetelés.
A dolgok mögé kell nézni akkor is, ha repedések jelennek meg a falakon. Ennek több oka lehet, a nem megfelelő vízszigetelés csak az egyik ezek közül, amit ha nem oldunk meg, az könnyen állagromláshoz és szerkezeti károsodáshoz vezethet. Ennek veszélye különösen a vályogházak esetében nagy.